کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست ؟ و برای چه مواردی کاربرد دارد ؟

آیا انجام کولپوسکوپی دلیل بر داشتن سرطان رحم است ؟

امروزه برای تشخیص بیماری ها روش های بسیاری پیشنهاد می شود که با استفاده از آن می توان به تشخیص درست تر و دقیق تر بیماری ها رسید . در این بخش ما به توضیح بیشتر کولپوسکوپی می پردازیم .

کولپوسکوپی یک روش برای بررسی دهانه رحم و واژن است . این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که جواب آزمایش پاپ اسمیر غیر نرمال باشد .

کولپوسکوپیچرا کولپوسکوپی انجام می شود؟

  • نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر .
  • رشد غیر طبیعی در رحم و دهانه رحم و یا واژن
  • پس از نزدیکی خونریزی وجود داشته باشد .

مزایای کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی بوده که برای بیماری ها و ضایعات دهانه رحم انجام می شود که در واقع جراح هنگام معاینه مشکوک بوده و در پایپ های پر خطر HPV یا همان زگیل تناسلی گزارش شود (پایپ ۱۶ و ۱۸ ) و یا التهاب مزمنی که بعد از ۶ ماه تداوم داشته باشد و با معاینه عادی و یا پاپ اسمیر ، پزشک نمی تواند به تشخیص درست برسد . در این صورت لازم بوده با بزرگنمایی با کولپوسکوپی بررسی شود تا تشخیص قطعی حاصل شود .

موارد تشخیص کولپوسکوپی

  • زگیل تناسلی
  • التهاب دهانه رحم

برای تست غیر طبیعی باید چکار کرد ؟

باید بدانید که جواب پاپ اسمیر غیر طبیعی خیلی شایع است و اغلب خانم هایی که پاپ غیر طبیعی دارند ، مسطلزم داشتن سرطان دهانه رحم نیست . در این موارد پزشک متخصص برای پیگیری بیشتر معمولا تست دیگری انجام می دهد تا از وجود بیماری مطمئن شود . که بسته به جواب تست ممکن است نیاز به انجام آزمایش HPV تست باشد که در این تست بررسی می شود آیا عفونت با ویروس HPV یا زگیل تناسلی که ایجاد سرطان دهانه رحم می کند ، وجود دارد یا نه .

بر طبق نتیجه ممکن است توصیه شود پاپ اسمیر تکرار شود و یا لازم بداند بیمار تست دیگری به نام کولپوسکوپی انجام دهد .

درمان خونریزی بعد از یائسگی بسیار حائز اهمیت می باشد و  دکتر نصرت نقاب متخصص زنان در اهواز  در درمان آن دارای تبحر بالایی هستند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیجاینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

چگونگی کولپوسکوپی

برای انجام این تست پزشک متخصص دهانه رحم بیمار را زیر دستگاه مثل میکروسکوپ مشاهده می کند و با استفاده از این وسیله می تواند با جزییات بیشتر و ظریف تر ، به بررسی دهانه رحم بپردازد و بتواند نمونه برداری دقیق تری از مناطق مشکوک به عمل آورد و سپس این نمونه را به آزمایشگاه فرستاده تا درمان های مورد نیاز انجام شود . با کمک پاپ اسمیر می توان ضایعات سرطانی و یا پیش سرطانی  دهانه رحم را کشف نمود .

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده در صورت داشتن علائم غیر طبیعی بدون اینکه احساس نگرانی کنید و دچار تشویش شوید ، به متخصص زنان خوب مراجعه نمایید و با کسب اطلاعات لازم و مشاوره های مناسب ، جهت پیشگیری و درمان اقدامات لازم را انجام دهید .

 

بهترین متخصص زنان در اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *